БІЗНЕС-КНИГИ
Підписуйтесь на Менеджмент.Книги
сучасні бізнес-концепції, проривні ідеї, авторські тези
та цінні інсайти — не часто, виважено, по суті

Назва: Чому б нам не надрукувати більше грошей? Економіка в 10 практичних питаннях
Автор(и): Рупал Патель, Джек Мінінг
Видавництво: "Наш Формат", — 2025
Опис:
Оригінал (англ.): "Can’t We Just Print More Money?: Economics in Ten Simple Questions" by Rupal Patel, Jack Meaning
Чому наша зарплата саме така і від чого залежить її підвищення? Як зрозуміти термін «інфляція» на прикладі споживчого кошика? Що таке ВВП і чи справді він настільки важливий? І чому б нам зрештою не надрукувати більше грошей для всіх?
Ми хочемо розбиратися в економіці, але складні терміни й незрозумілі моделі можуть відлякувати. Економісти Банку Англії Рупал Патель і Джек Мінінг на простих прикладах з повсякденного життя показують — зрозуміти цю дисципліну набагато легше. Від праць Адама Сміта до ідей Гомера Сімпсона, від принципів світової торгівлі до вибору шоколадок в улюбленій крамниці, від біткоїна Накамото до японського «хакомоно» — це доступний і напрочуд дотепний прискорений курс з економіки.
ЦИТАТИ ˅
Ось, мабуть, фундаментальні питання економіки. Як ми можемо бути впевнені, що у світі обмежених ресурсів до нас вчасно потрапить саме те, чого ми хочемо або потребуємо? Відповідь економіста пов’язана з ринками — взаємодією людей і організацій, що приносить нам все розмаїття товарів, послуг і цін, яке ми бачимо навколо.
В центрі цього процесу — ви й ваш повний сніданок, сніданковий беп або тост з авокадо. Ви — невіддільна частина економіки. Якщо хочемо зрозуміти, звідки береться ваш сніданок, потрібно почати з економіки власних рішень.
* * *
Екстремальний і трагічний приклад трапився 2014 року у Сіднеї, в Австралії. Вранці 15 грудня озброєний чоловік взяв у заручники відвідувачів кав’ярні в діловому центрі міста. Почалася паніка. Люди намагалися втекти з центру міста й повернутися додому, багато хто взяв у руки телефон і став викликати убер. Вони були вражені: ціни стрибнули до запаморочливого рівня. У наступні дні громадськість обурювалася через Uber, який зрештою відшкодував вартість проїзду всім, хто тікав від нападу. Однак цей жахливий інцидент показав потужний, хоч і тривожний приклад того, як працюють ринки — невблаганний результат законів пропозиції та попиту.* * *
Слово «ринок» викликає в уяві образи життєрадісних власників яток на Альберт-сквер, де можна замовити із собою фіш енд чипс. Безумовно, це теж частина ринку. Проте для економістів ринок є не більше ніж місцем, де покупці зустрічаються з продавцями. Це може бути ятка на ринку у Волфорді або аукціонний дім, що продає дилерам витвори мистецтва. Це можуть бути біржові брокери, які волають один на одного під час торгів у Сіті, або підприємець, який надихнувся «Великим пекарським турніром» і продає бісквіти власного виробництва через інтернет. Існують ринки розкошів, праці й навіть ринки кохання. Простіше кажучи, ринок — це будь-яке місце, де покупці й продавці зустрічаються і домовляються про кількість і ціну товару. Це місце, де попит зустрічається з пропозицією.
Про авторів:
Рупал Патель (Rupal Patel) — провідна економістка Банку Англії.
Джек Мінінг (Jack Meaning) — старший економіст Банку Англі, доктор економічних наук.
Зміст:
- Передмова голови Банку Англії
- Передмова. Економіка всюди
- Розділ 1. Звідки береться мій сніданок?
- Розділ 2. Чи може економіка впоратися зі зміною клімату?
- Розділ 3. Як мені підвищують зарплату?
- Розділ 4. Чому я багатший за свою прапрабабусю?
- Розділ 5. Чому стільки мого одягу пошили в Азії?
- Розділ 6. Чому шоколадки більше не коштують 10 пенсів?
- Розділ 7. Що ж таке насправді гроші?
- Розділ 8. Чому мені не варто тримати всі гроші під матрацом?
- Розділ 9. Чому ніхто не помітив наближення катастрофи?
- Розділ 10. Чому б нам не надрукувати більше грошей?
- Висновки. Ви, економіст
- Додаток. Економіка у 51 ще простішому запитанні
- Подяки
- Примітки
ВІДГУКИ ˅
* * *
«Якщо ви хочете зрозуміти, як мислять економісти, але не знаєте, з чого почати, ця книжка стане для вас відповіддю. Купуйте її для допитливих будь-якого віку: юних, літніх чи дорослих». — Мартін Вулф, провідний економічний оглядач Financial Times